Výkup palet a europalet

 

 

Co byste zlepšili či přidali na naše stránky?
P1130731

Vlnitá lepenka je univerzální obalový materiál. Vyrábí se spojením jedné či více vrstev zvlněného papíru, které se střídavě lepí mezi vrstvy rovného papíru. Nejčastěji se využívá k balení různých druhů výrobků a zboží / např. nábytek, rámy na kola, stroje apod. /, aby se zamezilo jejich poškození či poškrábání a k proložení výrobků, jako tzv. proložky. Jako surovina se používají při výrobě kartonů a krabic.

 

 

 

 

VÝROBA

K výrobě vlnité lepenky je v podstatě zapotřebí jen papír, jakožto výrobní materiál. V Česku se používá převážně papír složený z recyklovaného starého papíru s určitým podílem vláken jako např. škrobové lepidlo, které drží vlnitou lepenku pohromadě. Nejdříve se papír musí ohřát a navlhčit párou. Pak se za působení tlaku a vysoké teploty protáhne mezi dvěma do sebe zapadajícími rýhovanými válci. Tím se papír zformuje do tvaru pravidelné vlny. Pak se vrchní části vln potřou škrobovým lepidlem a z každé strany se na ni pomocí přítlakových válců přilepí rovné papíry. A tím je vlnitá lepenka hotová. Nakonec se vlnitá lepenka ještě musí nechat zaschnout a pak se z ní nařežou archy (tzv. přířezy) dle požadovaných rozměrů. Z těchto přířezů se pak na zpracovatelských strojích vyrábějí vlastní obaly - např. klopové krabice nebo i displeje.

 

VLASTNOSTI

Největší výhodou je přizpůsobivost balenému výrobku. Díky tomu se dá dobře zabalit i tvarově nesouměrný výrobek. Dá se velmi dobře modelovat, je lehká a dobře opracovatelná. Výhodou oproti balení do klasických fólií je, že nedochází k samovolnému klouzání baleného zboží či jeho posouvání, což je výhodou především při přepravě. Vlnitá lepenka drží tvar lépe než fólie a je prodyšná, což zabraňuje rosení zabaleného zboží.  Pro své výborné vlastnosti stále častěji nachází uplatnění v domácnosti a na zahradě, konkrétně při balení různých produktů, stěhování či bílení. Přes dvě třetiny všech transportních obalů se dnes vyrábějí z ekologické vlnité lepenky. Předností vlnité lepenky nejsou jen její ochranné vlastnosti, ale také její neškodnost vůči životnímu prostředí. Vzledem k tomu, že je vlnitá lepenka vyrobena z přírodních materiálů (papír a škrobové lepidlo), tak jsou obaly z ní stoprocentně recyklovatelné.

 

VÝHODY

 • poskytuje spolehlivou ochranu zboží před mechanickým poškozením, poškrábáním
 • optimální tlumení nárazu vlnitou strukturou
 • dobře se přizpůsobí balenému předmětu
 • dobře skladná
 • ekologicky nezávadná – při rozpadu nedochází k uvolňování škodlivých látek
 • plně recyklovatelná - opakované použití


PARAMETRY

K tvorbě vlnité lepenky může sloužit celá řada různých papírů rozdílných vlastností, kvality a plošných hmotností, podle toho, k jakému dalšímu zpracování je konkrétní vlnitá lepenka určena. Aby mohla vzniknout vlnitá lepenka, je nutné slepit krycí papír se zvlněným papírem.

V běžném obalovém průmyslu se tyto papíry dělí v kvalitativním pořadí následovně:

 • vlnité papíry ( Fluting, Wellenstoff, Šedák )
 • Krycí papíry ( Kraftliner, Testliner, Šedák )

Plošná hmotnost papíru se uvádí v g/m2. Pro krycí papíry se používají výše uvedené druhy papírů od 100 do 300g/m2. Pro vlny je používán papír o plošné hmotnosti 80 do 180 g/m2.

Při výrobě vlnité lepenky se jako lepidlo používá modifikovaný škrob.Jsou ale používány i další speciální receptury, disperzní lepidla, záleží opět na určení lepenky - například pro pevnost za mokra.
 

TYPY

 • dvouvrstvá (2VVL): vlna B, vlna C
 • třívrstvá (3VVL): vlna E, vlna B, vlna C
 • pětivrstvá (5VVL): vlna EB,  vlna BC
 • sedmivrstvá (7VVL): vlna A, B,C  (nejpoužívanější CAA)

 

POUŽITÍ

 • papírenský průmysl - výroba krabic a kartonových doplňků
 • strojírenský průmysl - kovovýroba (balení výrobků /konstrukční prvky,formy)
 • zemědělství - výroba krabic na ovoce, zeleninu
 • domácnost – při stěhování, malování


SKLADOVÁNÍ

Vlnitá lepenka by měla být skladována v suchém skladu za teploty 0 – 24 °C a vlhkosti vzduchu do 65%. Musí být chráněna před přímými povětrnostními vlivy, zemní vlhkostí, sálavým teplem a extrémním teplotám kolem a nad 30°C. Vlivem slunečního záření může dojít ke změně barvy papíru (vyblednutí) ale na funkčnost nemá vliv.
 

Zde jsou uvedeny zásady skladování vlnité lepenky, které je nutné dodržovat k dosažení a udržení kvalitních a stabilních vlastností lepenky případně krabic z lepenky . (Zásady skladování vlnité lepenky. pdf)