Výkup palet a europalet

 

 

Co byste zlepšili či přidali na naše stránky?
Transportní palety

1336116963paleta

Transportní paleta nebo také jen paleta je plochá konstrukce používaná pro transport stohovatelného zboží. Důvodem pro používání palet je dokonalejší využití ložné plochy nákladních automobilů, železničních nákladních vozů i plochy skladů. Samozřejmostí je výrazné urychlení překládky zboží během dopravy od výrobce ke spotřebiteli. Řadu typů palet je možné stohovat na sebe a všechny palety je možné ukládat do výškových regálů. Důležité při ukládání materiálu na palety je dostatečné zajištění materiálu proti spadnutí. Běžně se provádí ovinutím stretch fólií nebo zavařením do teplem smrštitelné fólie. Zboží, které to umožňuje, se zajišťuje zapáskováním ocelovou nebo plastovou páskou. To platí hlavně pro stavební materiál (cihly) nebo plošné materiály (plech).

 

 

Palety mají čelní a boční otvory, které umožňují nabrat paletu nízkozdvižným (paletovacím) vozíkem, nebo vidlicovým nakladačem (vysokozdvižným vozíkem). Většina palet je sbitá z dřevěných latí a hranolků, používají se také palety z plastu nebo plechu.

 

 

Je třeba rozlišovat mezi jednocestnými (jednorázovými) a vratnými paletami. Jednorázové palety jsou levné a nemají velkou životnost. Zpravidla zůstávají u příjemce zboží, který je zlikviduje. Vratné palety jsou na rozdíl od jednorázových konstruované jako stabilní, trvanlivé výrobky. V Česku je velmi rozšířená takzvaná europaleta. Tyto palety se po složení zboží vracejí přepravci, nebo se vyměňuje naložená paleta za prázdnou.

 

 

EURO PALETY
Normovaná transportní paleta s dřevěnou plochou 0,96 m² a s mírami 1200×800×144 mm (délka × šířka × výška). Vlastní váha palety je mezi 20–24 kg podle vlhkosti dřeva. Je spojená 78 speciálními hřebíky. Europaleta je takzvaně čtyřstranná paleta. Může být uchopena (nabrána) ze všech čtyř stran automatickým manipulačním zařízením nebo vysokozdvižným vozíkem a transportována.Europaleta odpovídá železničním předpisům Mezinárodní železniční unie (UIC) i předpisům European Pallet Association (EPAL). 

 

Označení EURO palet:

Pravá europaleta musí být označena následujícím způsobem: Na delší stranu palety jsou do špalíků vypáleny razníkem tyto údaje:

 • levý špalík - Označení státu původu - označení příslušné dráhy (např. logo Českých drah pro palety vyrobené v Česku).
 • prostřední špalík - označení výrobce - přidělené číslo, kontrolní skobička, * U opravené palety kulatý hřeb na středním špalíku na obou delších stranách.
 • pravý špalík - označení EUR v oválu.

 

 

STANDARDNÍ PALETY

Označení standardní palety se používá pro nejběžněji používaný rozměr palety 1200 x 800 mm. Na rozdíl od euro palet, jejichž výrobní parametry jsou podrobně specifikovány, mohou mít standardní palety různou výšku, nosnost i konstrukci.
 

 

NESTANDARDNÍ PALETY

Nestandardní neboli atypické palety svými parametry neodpovídají výrobnímu standardu. Používají se v případech, kdy jsou vyžadovány nestandardní rozměry, nosnost nebo konstrukce palety.

 

Nejčastější rozměry (v cm):

 • 600 * 400
 • 800 * 600
 • 1000 * 1000
 • 1200 * 1000
 • 1200 * 1200
 • 1300 * 1100
 • 2000 * 1000
 • 2400 * 800